Számos olyan tévhit él a köztudatban, mely nem megfelelő irányba mozdítja el táplálkozással kapcsolatos döntéseinket. Hajlamosak vagyunk az étkezésben is bedőlni a divatirányzatoknak, és drasztikus változtatásokat eszközölni a gyors „csodára” számítva. Pedig mennyivel hatékonyabb, kiegyensúlyozottan táplálkozni!
Gondoltál már arra, hogy a gyerekek azt látják és tanulják el, ahogy te étkezel? Ezek a gyerekkorban elsajátított étkezési szokások pedig nagyban befolyásolják az ételekhez fűződő viszonyukat és még felnőttkori egészségi állapotunkra is kihatnak.
Vond össze a konyhai teendőket és a családi programot, főzzetek közösen egészséges fogásokat! A közös főzés a közös élmény mellett az ismeretek átadásának is jó eszköze.
A Nestlé 4-10 éves korú gyerekek táplálkozási szokásait vizsgáló kutatás* eredményeiből megtudtuk, hogy a szülők nagy része egyetért abban, hogy a közös főzés segít az egészségesebb alapanyagok elfogadtatásában, illetve szívesebben fogyasztják a gyerekek azt az ételt, amelynek az elkészítésében ők is részt vettek.
Szénhidrát, igen vagy nem? Cukormentes, tehát jöhet?
Tévhit, sőt tulajdonképpen szinte kivitelezhetetlen, hogy a kiegyensúlyozott étrendből kiiktassuk a szénhidrátokat. Sőt, az sem helyes, ha drasztikusan lecsökkented a szénhidrát mennyiséget, hiszen ezekből tudunk legkönnyebben energiát biztosítani a szervezetünk számára. Figyelj inkább arra, hogy milyen szénhidrátokat eszel!
- Egyél teljes kiőrlésű gabonából készült pékárut, és főétkezésekhez, köretnek is részesítsd előnyben a teljes értékű gabonaféléket!
- Fogyassz naponta friss zöldséget és gyümölcsöt, amivel növelheted a napi rostbeviteledet.
- Csökkentsd a hozzáadott cukor fogyasztását!
Gondoltad volna? Felmérésünk 3 napja alatt mindössze a gyermekek 43%-a fogyasztott teljes értékű (teljes kiőrlésű) gabonát legalább egy alkalommal. A Magyar Dietetikusok Országos szövetsége által készített táplálkozási javaslat szerint napi 3 adag gabonafélét szükséges fogyasztani pékáru, gabonapehely, tészta vagy rizs formájában, melyből legalább 1 adag teljes értékű legyen!
Az viszont tény, hogy a hozzáadott cukor fogyasztását jó, ha minimálisra csökkentitek. Fogyasszatok gyümölcsöt, ami természetes cukortartalmának köszönhetően desszert helyett is kiváló alternatíva. Ha pedig édességet készítetek, próbáljatok ki minél több gyümölcsös finomságot! A mértékletességre azonban így is figyeljetek! Azért, mert valamiben nincs hozzáadott cukor, még nem jelenti azt, hogy jöhet a habzsi-dőzsi!
A zsírral minden zsír?
Úgy tűnik, a nagy szénhidrát hadjáratban a zsírfogyasztásról hajlamosak vagyunk megfeledkezni.
Kutatásunkból * az is kiderült, hogy a gyerekek szénhidrát bevitele elmarad, míg a zsírfogyasztás jóval meghaladja a napi ajánlott mennyiséget.
Tudtad, hogy a túlzott zsírfogyasztás amellett, hogy testsúly gyarapodáshoz vezethet, növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is? Egészségügyi szempontból az sem mindegy, hogy milyen zsiradékot fogyasztasz.
Úgyhogy, ha eddig ez nálad sem volt fókuszban, a következő tippeket érdemes megfogadnod.
Hogyan csökkentsd a zsírfogyasztásod?
- Kerüld azokat a fogásokat, amiket bő olajba kell sütni, helyette süss sütőben, grillezz, használj sütőzacskót!
- Állati eredetű zsiradék helyett használj növényi olajokat.
- Használj olyan edényeket, amikben minimális zsiradék használatával sem ég oda az étel!
- Egyetek zsírszegény tejtermékeket, sajtokat, húskészítményeket, húsokból is a soványabb fajtákat válaszd!
Mi a helyzet a tejmentes étrenddel?
A tej- és tejtermékek fogyasztása – hacsak orvosilag nem indokolt ezek kiiktatása az étrendből – napi szinten ajánlott. Kutatásunkból az is kiderült, hogy a 4-6 éves gyermekek 43%-a, a 7-10 éves gyermekek 35%-a kritikusan alacsony mértékben fogyaszt kalciumot.
Ez nem meglepő, mivel a tej- és tejtermék fogyasztása – ami a kalcium fő forrása – mind az óvodás, mind a kisiskolás gyermekek esetében jóval elmarad a kívánatos fél liter mennyiségtől.
Vajon a kiegyensúlyozott táplálkozás mennyire pénztárca kérdés? Lehet egy étel egyszerre egészséges és finom? És biztos, hogy órákat kell akonyhában töltened, ha egy finom fogást szeretnél készíteni?
Olvass tovább kapcsolódó cikkünkben a kiegyensúlyozott táplálkozást övező gyakori tévhitekről, és less el pár könnyen kivitelezhető trükköt!