A minőségi macskaeledel titkai: teljes útmutató macskatulajdonosok számára

Kisállat
 A minőségi macskaeledel titkai: teljes értékű és kiegyensúlyozott táplálás
Büszke cicatulajdonos vagy, de ami a kisbarátod tápláló etetését illeti, állandóan ellentmondásokba ütközöl? Akkor ez a cikk neked szól!

A macskák felé tanúsított szeretetnek számos megnyilvánulási formája van, de néha még a legjobb gazdik is elfelejtik, hogy a túletetés vagy a kunyerálás utáni “megadom magam” nem tartozik közéjük. 
 
Sokkal fontosabb, hogy a törődés a megfelelő minőségű és mennyiségű táplálékforrás kiválasztásával, illetve biztosításával mutatkozzon meg. Tény, hogy a négylábú kedvenceink aligha értik majd meg az észérveket, de a viselkedésük hamar el fogja árulni, hogyha megfelelő bánásmódban részesülnek. 
 
Büszke cicatulajdonos vagy, de ami az etetést illeti, állandóan ellentmondásokba ütközöl? Netalántán kezdő vagy még a témában? Akkor ezt a blogcikket neked írtuk! A következő bekezdésekben részletesen górcső alá vesszük a minőségi macskaeledel titkait: a cicák táplálkozási igényeitől kezdve a prémium kategóriás falnivalókig.  

Minden a macska táplálkozási igényeinek meghatározásával kezdődik 

Mielőtt in medias res belevágnánk a minőségi macskaeledelek részletezésébe, nagyon fontos, hogy felépítsük a kritikus gondolkodáshoz szükséges alapokat. Ebben az esetben ez azt jelenti, hogy pontosan megértsd a nyávogó pajtásod táplálkozási igényeit, mondhatni a témakör alfáját és omegáját. 
 
Kiindulópont: a macska táplálékigényét számos faktor befolyásolhatja, ezért meghatározó tényező lehet például a cica: 
 

  • fajtája: egyes egyedek speciális étrendet igényelnek az átlagostól eltérő testalkatuk, aktivitási szintjük vagy érzékenységük miatt; 
  • egészsége: ahogyan más társállatok esetén, úgy a macskáknál is felmerülhetnek táplálást befolyásoló egészségügyi problémák; 
  • életmódja: nem mindegy, hogy a cica aktív vagy inaktív. 

 Bár ezeknek a szempontoknak a végigzongorázása csupán a kezdet, de olyan irányadó, amely mentén könnyebb lesz tovább szűkíteni a kört az egészséges macskaeledel megtalálásáig. 

Kölyök, felnőtt vagy idős macska? - az életkor szerinti táplálkozási igényekre is figyelni kell! 

A felsorolásban nem tüntettük fel, hogy külön kihangsúlyozhassuk: a macskaetetési alapelvek lefektetésekor az egyik legfőbb szempont az állat életkora. Hogy miért? Mert a fiatalabb és idősebb pajtásaink egészen más gondoskodást igényelnek. 

Cicák esetében az életkor szerinti táplálkozási igényekre is figyelni kell!

Röviden szemléltetve egy tüneményes kölyöklcicánál a növekedés elősegítésére és a kis mennyiségekre kell helyezni a hangsúlyt – tehát ásványi anyagokban gazdag eledelt kell biztosítani neki, napjában többször. Egy senior korba lépő cicánál fontos az aktivitás és az izomzat megtartása, ezért fontos a kiváló minőségű, könnyen mészthető, jól értékesülő fehérjékben, antioxidánsokban és esszenciális zsírsavakban gazdag eledel. 

Speciális diétás étrend különleges táplálási igénnyel rendelkező macskák számára 

Kiskedvenceinknek néha pontosan olyan egészségügyi problémákkal (például: túlsúly okozta kellemetlenségekkel, cukor- vagy vesebetegséggel, stb.) és táplálékérzékenységhez köthető tünetekkel küzdenek, mint mi, emberek. Ennélfogva bizonyos cicák esetén speciális, diétás étrend vagy állatorvosi diétás eledellel való etetés is szóba jöhet. 
 
Táplálék érzékenység esetén választhatunk olyan, egyféle fehérjét és egyféle szénhidrátot tartalmazó eledelt, amelyeket még soha nem fogyasztott a cica, hiszen ezek az alapanyagok lesznek számára „hipoallergének” vagy választhatunk hidrolizált alapanyagokból készült állatorvosi eledelt is. Fontos, hogy kérjük ki állatorvosunk vagy specialista állatorvos véleményét az eledelváltás előtt! 
 
Tipp: Mit kell tudni a hipoallergén eledelekről?  

Egy túlsúlyos cirmos esetén az energiatartalom csökkentése és a könnyen emészthető fehérjékben gazdag, megemelt rosttartalmú eledel lesz a jó választás. Csínján kell bánni a jutalomfalatokkal is, valamint a nedves eledel arányának növelése segít elérni és megtartani az ideális kondíciót. 
 
Bármilyen nehézség is merüljön fel, ami biztos, hogy az átlagostól eltérő, speciális, állatorvosi diétás eledelek más típusú összevőkből és eltérő módon épülnek fel – például: bizonyos komponenseket egyáltalán nem, vagy különböző mennyiségben tartalmaznak, és rendszerint eltérő tápanyag- valamint energiatartalommal bírnak. Ilyenkor kiváltképp fontos, hogy a pontos diagnózist állatorvosra bízd, és a szakember javaslatait kövesd az ideális macskaeledel megtalálásához! 

Ásványi anyagok, fehérje, zsír: beszéljünk az egészséges macskaeledel esszenciális összetevőiről! 

Megcáfolhatatlan tény: a macskák húsevők. Azonban obligát húsevők, ezért nem kizárólag húsra van szükségük az egészségük fenntartásához – a cicák szervezete számos egyéb tápanyagot is igényel. 
  
Amellett, hogy nagy mennyiségű, könnyen emészthető fehérjeforrásra van szükségük az étrendjükben, az eledelüknek tartalmaznia kell még: 

  • ásványi anyagok, 
  • szénhidrátok, 
  • vitaminok.   

Amíg ezekhez az esszenciális összetevőkhöz a vadmacskák az elejtett zsákmány különböző részeinek elfogyasztása révén hozzájutnak, addig a kedves kis házimacskáink a segítségünk nélkül leginkább sehogy nem kapják meg őket. Ezért, ha a macskaigények szerinti tökéletes táplálékot keresed a cirmosnak, akkor már jó nyomon jársz, ha az eledel összetevőinek listája állati eredetű forrásokkal kezdődik. 
 
Az eleség csomagolásán található leírás persze további információkat is tartalmaz az analitikai összetevőkről és az adagolási irányelvekről – ezekre is vess egy hosszabb pillantást!  

Családtag, de nem ember, avagy mit nem szabad adni a cicának? 

Aki egyszer beleszeret egy macskába, megszűnik csak gazdi minőségében létezni. Innentől fogva a négylábú teljes értékű családtaggá avanzsálódik, mígnem az ember és állat között egy nem mindennapi, társas viszony jön létre. Azonban még az ilyen lélekmelengető együttműködésnek is megvannak a maga veszélyei, ami ebben az esetben a határok elmosódása. 
 
Az etetési problémák leggyakoribb eredője, amikor a macskákat emberként próbáljuk kezelni, és ezért olyan házi készítésű eledelekkel próbálunk kedveskedni nekik, amire nincs szükségük. Bár átgondolt szabályok szerint ezzel sem lenne gond - főleg, ha így is biztosítani lehetne számukra azt a széles körű tápanyag-forrást, amelyet a korábbi bekezdésben felsoroltunk -, de erre nemigen van lehetőség. 

Hosszú távon az emberi fogyasztásra szánt élelemből készített házikoszt túl fűszeres a macskáknak.

Arról nem beszélve, hogy ilyenkor a macska szempontjából problémás ételtípusok is belekeveredhetnek a cicatálba. Ezek közös ismertetőjegye, hogy emberi fogyasztásra nem csak hogy alkalmasak, de még egészségesek is, viszont a macskákra nézve kifejezetten károsak, még rosszabb esetben mérgezőek. 

Tiltólista 

Neked is megvan az a tipikus, mesébe illő idill, amelyben a cicus végtelen elégedettséggel lefetyeli a tejecskét? Akkor itt az idő ezt a fantáziaképet helyre tenni.! 
 
Ahogyan a kutyáknál a csontevés, úgy a macskáknál a tejfogyasztás is kritikus ponttá válhat. Ez azonban csak akkor jelent problémát, hogyha a cica intoleráns a laktózra, mert így a tejtermékek fogyasztása komoly emésztési gondokat okozhat. 

Tiltólistán szerepel még a(z): 
 

  • csokoládé és a xilit
  • szőlő: vesekárosodást idézhet elő. 
  • máj: kis mennyiségben nem problémás, de túlzásba vitt mennyiségben és gyakran adagolva A-vitamin-mérgezést és csontritkulást okozhat. 
  • hagyma: szinte az összes fajtája a cica vörösvérsejtjeinek lebomlásához, ezáltal pedig vérszegénységhez vezethet. 
  • gomba: toxikus anyagai sokkot, de halált is okozhatnak. 
  • nyers tojás: a B7-vitamin felszívódásának meggátolásával negatív hatással lehet az állat bőrének és szőrének állapotára. 

Száraz vagy nedves eledel: ez a kérdés! 

Shakespeare-i magaslatokba emelkedve tesszük fel a kérdést: száraz vagy nedves eledel? Bár a válasz már kevésbé költői, de legalább annál egyszerűbb. 
 
Macskapajtásaink esetében ugyanis bátran kijelenthetjük, hogy mindkettő eledeltípusnak megvan a helye és ideje, sőt, a legjobb, ha vegyesen adod őket a kiskedvencednek. Ennek oka, hogy mind a száraz, mind a nedves cicakajának megvannak a maga, sajátos előnyei. 
 
Előbbi segíthet például a fogkő- és a lepedékképződés redukálásában, utóbbi pedig magas víztartalmának köszönhetően hozzájárulhat a cicus hidratáltságához. Arról nem beszélve, hogy a nedves macskaeledeleket a gyártók sokszor még finomabb és táplálóbb összetétellel dobják piacra. A PURINA ONE száraz és nedves termékeiben is például a macska bélmikrobiomját támogató összetevők is találhatóak.  
 
 
Jó, ha tudod: a nedves macskaeledeleknek magasabb a víztartalmuk és kisebb a szárazanyagtartalmuk, ezáltal kisebb a tápanyagsűrűségük. Ezért ebből a szempontból is a vegyes etetés számít a legideálisabb megoldásnak.

A prémium “macs-kaja” jellemzői - ha extra purrogásra vágysz 

A népszerű macskaeledelek ár-érték arány szerint is kategorizálhatóak, viszont sokkal kisebb a differencia köztük, mint amikor a kutyusnak keresed az ideális harapnivalót. 
 
A macskáknál az olcsóbb termékek is tartalmazzák a fontos összetevőket, viszont hústartalmuk elenyésző..   
 
Prémiumnak az olyan eledel nevezhető, amelynek a címkéjén első számú fehérjeforrásaként a hús van feltüntetve. 

Tudtad? A tudatos macskaeledel-választást a bolygó is meghálálja 

Túl az összetevők listáján, egy cicaeledel másképp is lehet prémium. Tudtad, hogy a körültekintő hozzáállásoddal akár még egy lépéssel közelebb kerülhetsz a környezetbarát mindennapok kialakításához és fenntartásához?  
 
A PURINA ONE eledelek (ahogyan más típusú állateledeleink is) a házikedvencek megfelelő és optimalizált táplálása mellett a gazdikat is exkluzív élményben részesítik. Ezen a szinten már nem csak a tudományos kutatásokon alapuló receptúrák, de a csomagolás gyártási folyamata is előtérbe kerül, amellyel tudatos kétlábúként Neked sem kell választanod a kedvences szakszerű táplálása és környezeted megóvása között. 
 
Vállalatunk az elmúlt években lépésről lépésre gondolta újra az előállítási procedúráit azért, hogy   látható eredményekkel büszkélkedhessen a karbonlábnyom csökkentése kapcsán. Egy teljes életciklus alapú megközelítés segítségével a céges tevékenységeink összes fázisában változást kíséreltünk meg, amelynek egyaránt része volt:  

  • a nyersanyag-felhasználás, 
  • a gyártás, 
  • a tárolás, 
  • a szállítás 
  • és a hulladékkezelés is. 

Ennek hatására:  

  • a marhahúst bizonyos termékeinkben más fehérjékkel helyettesítettük; 
  • gyárainkat megújuló villamos energiával korszerűsítettük, miközben az újrahasznosításra alkalmas, illetve újrahasznosított anyagokat tartalmazó termékcsomagolások arányát is növeltük; 
  • ahol lehetőségünk volt rá, törekvéseket tettünk a multimodális szállítás minél gyakoribb alkalmazására. (A multimodális szállítás más néven kombinált fuvarozás jelent, tehát nem kizárólag egy, hanem legalább két eltérő fuvarozási móddal működik – esetünkben a teherautókkal és -vonatokkal.) 
Macskaeledeleinkben kisebb karbonlábnyomú összetevőket használva 6.,8%-kal csökkentettük az üvegházhatást eredményező gázkibocsátást.

Környezetkímélő intézkedéseink eredményei mostanra számokban is tetten érhetőek. A 2019-es mérésekhez képest, napjainkra 15,7%-kal sikerült redukálnunk a karbonlábnyomunkat.  
 
Látod? Az egészséges macskaeledel kiválasztása környezettudatos döntés is lehet! Ha további részletek is érdekelnek: Így csökkentjük karbon lábnyomunkat

Gyorsmancsoló kérdezz-felelek 

Mennyi fehérjét kell tartalmaznia egy egészséges macskaeledelnek? 

A cicusok fehérjeigénye különösen magas, még a kutyákéhoz képest is. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy egy jó minőségű macskaeledelnek legnagyobb százalékban állati eredetű összetevőket kell tartalmaznia.[H3]: Hogyan válasszunk macskaeledelt a kiskedvenc korának megfelelően? 

Az életkor szerint ideális eledellel kapcsolatosan célszerű mindig állatorvossal konzultálni. Kapaszkodóként viszont szem előtt lehet tartani a cica szervezetének igényeit: egy pici szőrgombócnak energiában, fehérjében és kalciumban gazdag eledelt tanácsos keresni, míg az öreg nőstények és kandúrok esetén a biológiailag jobban hasznosuló fehérjékre érdemes összpontosítani a cicakaja kiválasztásakor. 
 
Szerencsére ma már ehhez rengeteg segítséget kapunk a termékek csomagolásán keresztül is, amelyeken fel van tüntetve, hogy melyik eledel melyik korú macskának előnyös – például: junior (kölyök), adult (felnőtt), senior (idős), és így tovább. Mindenképp kövesd a gyártó ajánlását! 

Érdemes kizárólag házi készítésű eledellel etetni a macskát? 

A kizárólag házi készítésű macskaeledellel való etetés bonyolultabb. Nehezebb elérni, hogy a cica megkapja a megfelelő minőségű és mennyiségű tápanyagforrást. Körültekintő számolás mellett természetesen lehetséges, azonban a kísérletezés több időt és energiát felemészt, mintha egy prémium macskaeledel mellett döntenénk. 

Az egészséges táplálás a macska viselkedésére is hatással lesz 

A cica egészséges táplálási szokásainak kialakításával nem csak a család legértékesebb “konzervnyitójává” válsz (ha érted mire gondolunk), de szerencsére a legtudatosabb gazdivá is. Az extra odafigyelésednek és törődésednek hála a macskád teljes értékű életet élhet, amelyet a viselkedésén, az aktivitásán, a hangulatán és még a bundája puhaságán és fényén is érzékelni fogsz.  
 
Sok-sok boldog és tudatos gazdis évet kívánunk!