Tippek, hogyan legyen rostosabb a menü

Életmód
Tippek rostdús ételekhez
Összegyűjtöttünk néhány tippet és trükköt, hogyan csempéssz még több rostot az ételekbe.

„Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a megfelelő mennyiségű rostbevitel minden életkorban nélkülözhetetlen az egészség megőrzése szempontjából, hiszen szerepet játszik a bélflóra épségének, egyensúlyának megőrzésében. Emellett javítja az emésztést, fokozza a telítettségérzést, lassítja a szénhidrátok felszívódását (ezáltal segítve az egyenletes vércukorszint kialakítását), és hozzájárulhat az egészséges testtömeg fenntartásához, eléréséhez" – sorolja a rostok pozitív hatásait a Nestlé Hungária dietetikusa, Sárga Diána, aki még hozzáteszi: "A jótékony hatások mellett az elegendő mennyiségű rost csökkenti az olyan betegségek kialakulásának kockázatát, mint a székrekedés, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a vastagbélrák. 

Így tedd rostosabbá a napi menüt!

Ezekkel a könnyen megvalósítható tippekkl gyerekjárék lesz a rostdús táplálkozás. Az eredmény: változatos finomságok, amiket az egész család szívesen fogyaszt.

  1. Új köretek: Az ebéd és a vacsora is rostokban gazdagabbá tehető, ha a hagyományos köreteket, mint a burgonya vagy a tészta, rizs, lecseréled rostdúsabb változatokra. Érdemes kipróbálni a barna rizst, a hajdinát, kölest, de akár a teljes kiőrlésű tésztákat is. Legyen az egészséges étrend minél változatosabb! 
     
  2. Zöldségek köretként: Azzal is sokat tehetsz egészségedért, ha a köret felét valamilyen zöldségféle teszi ki. Ez lehet a friss salátáktól, a rakott, sült, párolt zöldségeken át a savanyúságokig bármi. A salátákat feldobhatod egy kevés extra olajos maggal is.
     
  3. Extra rost rakottan, bundázva: A rakott, töltött ételeket a hagyományos rizs helyett készítheted barna rizzsel vagy zabpehellyel. A rántott ételek bundájába is keverhetsz egy kis korpát, magvakat!
     
  4. A desszerteket is lehetnek rostdúsak: A túrógombóc készítésekor a gríz felét cseréld zabpehelyre, a krémes sütemények helyett pedig válassz inkább gyümölcsös desszerteket. Próbáld ki bátran az olyan különleges süteményeket is, amelyek tésztája zöldségeket is tartalmaz. Ilyen például a répatorta, a céklás bownie vagy a sütőtökös pite. 
     
  5. Zöldség- és gyümölcslevek: Kedvenc gyümölcsös turmixodat is dúsíthatod egy kis zabpehellyel, kókuszreszelékkel. Így nem csak a gyümölcsökben található cukor felszívódását lassítod, de izgalmasabbá is teheted italodat.


+1 Ha már sikerült ezt a sok rostdús ételt beilleszteni a mindennapi táplálkozásba, ne feledkezz meg a rostok mellé szükséges elegendő folyadékfogyasztásról sem!

Jól jönne pár rostdús recept? Szeretnéd tudni, milyen alapanyagokat érdemes használnod? Kattints cikkünkre, ahol mindent megtalálsz egy helyen!