Szeretnéd, hogy gyermekeid változatosan és kiegyensúlyozottan étkezzenek? A megoldás a család tányérján van.
A gyerekek jobban figyelnek, mint gondolnád. Ez igaz a táplálkozásra is. Amit eltanulnak tőled, az egész felnőttkorukra hatással lehet. Hozd ki a helyzetből a legtöbbet, és alapozd meg az egészségtudatos jövőjüket! Tippjeinkkel és receptjeinkkel gyerekjáték lesz megvalósítani a kiegyensúlyozott táplálkozást.
Felmérésünk* szerint ma hazánkban minden negyedik 4–10 éves korú gyerek túlsúlyos vagy elhízott. Ennek megelőzésében fontos szerepe van a kiegyensúlyozott táplálkozásnak és a megfelelő mennyiségű mozgásnak. A gyerekek étrendjének összeállításakor az alábbi szempontokra mindenképp érdemes figyelni.
Mire figyelj az egészségtudatos és kiegyensúlyozott menü tervezésekor?
A rendszeres, napi 3-5-szöri változatos étkezésre és megfelelő folyadékfogyasztásra
- Indítsátok a napot reggelivel!
- A tízórai és az uzsonna jó alkalom, hogy rostban gazdag harapnivalót egyetek, például zabkekszet friss gyümölccsel.
- Igyatok naponta legalább 8 pohár vizet!
A kiegyensúlyozott étrendbe minden beilleszthető, ennek kulcsa a mértékletesség
- Lehetőség szerint válasszatok szezonális alapanyagokat!
- A tányérotok felét zöldség és gyümölcs tegye ki!
- Készítsétek zsírszegényen az ételeiteket!
- Válasszatok zsírszegény húsokat, húskészítményeket, tejet és tejtermékeket!
- Naponta legalább egyszer egyetek teljes értékű gabonát vagy abból készült terméket!
- Ügyeljetek a mértékletes só- és cukorfogyasztásra!
Tippek, hogy a gyerekeknek is könnyebben menjen az egészségtudatos táplálkozás
- Mutass jó példát: Az első és talán a legfontosabb dolog, amit megtehetsz, az, hogy te magad is egészségtudatosan étkezz. A gyerekek jobban figyelnek, mint gondolnád. Így, ha látják, hogy te is rendszeresen eszel zöldségeket és gyümölcsöket, valószínűbb, hogy követni fogják a példádat.
- Tervezzétek meg a menüt, vásároljatok közösen: Vond be a gyerekeket a menü tervezésbe, és vidd magaddal őket a bevásárlásra! Ezzel megismerik a különböző alapanyagokat, megtanulhatják, mi alapján érdemes választani, mi a különbség a különféle élelmiszerek között, és hogyan lehet tudatosan megtervezni a kiegyensúlyozott étkezést.
- Főzzetek közösen: Ha bevonod a gyerekeket a főzésbe, nagyobb valószínűséggel fognak érdeklődni az étel iránt. Egyszerű receptekkel kezdjétek, és hagyd, hogy segítsenek a konyhában. A közös főzés remek lehetőség a családi együttlétre is!
- Változatos étkezés: Próbáljatok változatosan étkezni, és mutassátok meg a gyerekeknek, hogy milyen sokféle finom étel létezik. Ne korlátozd magad a megszokott ételekhez, te is bátran próbálj ki új recepteket.
- Közös étkezés: A közös étkezés fontos szerepet játszik a gyerekek étkezési szokásainak kialakításában. Próbáljatok minél több hasznos időt tölteni együtt az étkezések alkalmával, legyen az étkezés telefon és képernyő mentes alkalom.
- Dekoratív tálalás: Próbálj meg kreatív lenni az ételek tálalásával. Készítsd el az ételeket színesen és szemet gyönyörködtetően. A szép tálalás sokat számít a gyerekek számára is.
- Beszéljetek az egészségtudatos életmódról: Egyszerű és érthető módon magyarázd el a gyerekeknek, miért fontos az egészségtudatos, kiegyensúlyozott étkezés.
Ismered a Nestlé Etesd az Eszed programját, melynek célja a gyerekek egészségtudatos táplálkozásának támogatása? Ősszel újra indul a programunkhoz kapcsolódó Etesd az eszed kihívás, melyben a diákok játékos módon sajátíthatják el az egészségtudatos életmód és a kiegyensúlyozott táplálkozás alapjait, és indulhatnak a szuper nyereményekért.
Szívesen részt vennétek ti is a kihívásban vagy szeretnétek szórakoztató módon ismereteket szerezni az egészségtudatos életmódról? Kattints aloldalunkra, és ismerd meg a részleteket!
Jól jönne pár recept, amit a gyerekek is örömmel esznek?
Ne add fel, ha nem azonnal sikerül bevezetni az egészségtudatos étkezést. Az új szokások kialakítása időbe telik, de a kitartással és tippjeinkkel könnyebben megy majd.