Hányszor hallottad már, hogy milyen az egészségtudatos táplálkozás, milyen alapanyagokat kéne használnod, és hogyan figyelj a megfelelő tápanyagösszetételre? És hányszor szembesültél azzal, hogy a család nem akar lemondani a kedvenc fogásokról még akkor sem, ha azok nem felelnek meg az előző feltételeknek? És akkor mit tudsz tenni? Széttárod a karod, és megadod magad… ennyit a kiegyensúlyozott táplálkozásról.
Hidd el, nem vagy egyedül ezzel! A jó hír viszont, hogy van egy jobb ötletünk, amivel a kecske is jóllakik, és a káposzta is megmarad.
Kiegyensúlyozott táplálkozás a gyakorlatban
Először is a kiegyensúlyozott táplálkozás nem azt jelenti, hogy holnaptól mindent le kell cserélni a konyhában, és csak salátalevelet és kölesgolyót ehettek. A kiegyensúlyozott táplálkozás - ahogy a neve is mutatja – azt jelenti, hogy nem kell semmiről teljesen lemondani, csak az arányokra és a mértékletességre kell jobban odafigyelni. Tehát ha egyik nap zsírosabb, nehezebb ételt ettetek, a másik nap valami könnyű, kímélő fogás legyen a menüben. Ennél egy finom süteményt? Igyekezz minimális cukrot használni hozzá, vagy cukor helyett próbálj ki más, természetes alternatívát az édesítésre, mint pl. a banán, a datolya vagy akár a sütőtök, és figyelj, hogy a héten már csak egyszer legyen desszert. Ugye, hogy ez így nem is annyira bonyolult?
De ez még nem minden!
Segít a My Menu IQ
A maggi.hu receptoldalán már elérhető a MyMenuIQ™ funkció, ami kiszámítja az adott főétel vagy a menü táplálkozási pontszámát egy átlagos felnőtt napi 2000 kcal energiabevitelű étrendje alapján.
MyMenuIQ™ segítségével kedvezőbb tápérték összetételű ételeket és étel kombinációkat választhatsz, így egyszerűen állíthatsz össze egy változatos, kiegyensúlyozott menüt. A cél, hogy a szénhidrát-, fehérje- és zsírtartalom számítás alapján legalább 70-es pontszámot érj el.
Egyszerűen válassz ki egy főétel receptet és a kép jobb oldalán megjelenő barna négyzetben máris láthatod, hány pontot értél el. 70 alatti a pontszám? Az értéken egyszerűen javíthatsz, ha a gombra kattintasz, és választasz mellé egy klassz levest vagy salátát, amit dietetikusaink ajánlásával kínál a rendszer.
Így teheted egy pár perces tervezéssel kiegyensúlyozottabbá a napi menüt. Meg persze számos olyan praktikával, amik segítségével lépésről-lépésre változtathattok táplálkozási szokásaitokon.
Így lesz kiegyensúlyozottabb a menü
Ez a zöldséges rakott tészta kolbásszal nagyon jól hangzik, ugye? Az egyszerűség kedvéért megmutatjuk itt a receptet, de az eredetit a maggi.hu-n itt találod.
Szóval, ha ezt a receptet elkészíted, biztosan mosolyt varázsolsz az egész család arcára. A bökkenő csak az, hogy ezzel csak 65 pontot kapsz a MyMenuIQ alkalmazásban, ami azt jelenti, hogy a szénhidrát-, fehérje- és zsírtartalom arány nem ideális, nem éri el a 70 pontot. Most akkor mi lesz? Nem főzöd meg? De hát már szinte érezted az orrodban az illatát, a szádban az ízét!
Akkor most kattints a barna gombra az eredeti recept mellett, és válassz egy előételt a menühöz az ajánlott listából! Jöhet mondjuk egy finom Petrezselymes-citromos karalábékrémleves? Látod, hogy így rögtön 10 ponttal nőtt a pontszám? Ennyi az egész! Könnyedén tudsz az arányokon változtatni, ha az étkezéseid során egy-egy alapanyagot lecserélsz egy egészségtudatosabb alternatívára, ha jobban figyelsz a mennyiségekre, és ha olyan köretekkel, salátákkal, levesekkel egészíted ki a menüt, amik zöldség- és gyümölcstartalmuknak köszönhetően emelik a menü tápértékét.
Ugye kipróbálod?