Így már más! Főzelékek kicsit másképp

Étkezés
Főzelék remek a menübe
Ti esztek rendszeresen főzeléket? A gyerekek is? Ezekkel a tippekkel vonzóbbá és izgalmasabbá teheted a főzelékeket, így szívesebben fogyasztjátok majd.

A főzelékről sokaknak a menzás felismerhetetlenség, vagy a rántással kőkeményre sűrített, vonzónak egyáltalán nem nevezhető fogások jutnak az eszébe. 

Pedig a főzelék igenis izgalmas, finom és nagyon vonzó is tud lenni, sőt még a gyerekek is szívesen megeszik, ha pár dologra odafigyelsz. 

Persze lehet főzelék nélkül is élni, de mi mégis azt mondjuk, érdemes rendszeresen beilleszteni a menübe. Miért? 

Mert a főzelék, akár friss, akár fagyasztott zöldségből készül, hozzájárul a megfelelő zöldségfogyasztáshoz. A zöldségeknek vagy hüvelyeseknek köszönhetően rostokat és a szervezet számára fontos ásványi anyagokat valamint vitaminokat tartalmaznak. Ha pedig a gyerekek nem túl lelkes zöldségfogyasztók, ebben a formában még lehet, hogy nekik is jobban csúszik majd.  

Tudtad, hogy akik több zöldséget- gyümölcsöt fogyasztanak:

  • általában egészségesebb életmódot folytatnak, 
  • magasabb a rost- és alacsonyabb a telített zsírsavbevitelük,
  • étrendjüknek köszönhetően csökkentik a túlsúly, a szív-és érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség és csökkenthetik egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. 

Emellett több tanulmány mutat rá arra, hogy az állati eredetű ételek fogyasztásának csökkentésével a táplálkozáshoz köthető üvegházhatású gáz kibocsátás mértéke akár 50%-kal is csökkenthető. Tehát ha több növényi alapú ételt fogyasztasz, még bolygónk megóvásáért is teszel. 

Főzelék rántás nélkül 

A hagyományos konyha kedvelői sokszor lisztes rántással készítik a főzelékeket, pedig erre igazából nincs szükség. A legtöbb főzeléket saját anyagával is be tudod sűríteni. Tehát mikor a zöldség megfőtt, 1/3-át vedd ki a főzőléből, turmixold le, majd öntsd vissza. Pár szem főtt krumpli vagy főtt csicseriborsó is jó megoldás lehet, ha sűrűbb főzelékre vágysz.  

Ha egyik megoldás sem tetszik, akkor finomliszt helyett használj zabpehely-, teljes kiőrlésű- vagy barnarizs lisztet, melyek kevésbé emelik meg a vércukorszintet, és ne sűríts, inkább habarj, elsősorban kefirrel, joghurttal, 12%-os tejföllel vagy használd ezek növényi alapú helyettesítőit! 

Vannak egyébként olyan főzelékek is, amelyeket teljesen felesleges sűríteni, ilyen például a sárgaborsó vagy (vörös)lencsefőzelék. 

Milyen legyen a főzelék állaga? 

Az ételek állaga sokkal fontosabb az élvezeti érték szempontjából, mint gondolnád, főleg, ha gyerekek étrendjéről van szó. Van, aki a selymes, krémes, homogén állagot szereti jobban, míg mások szeretik látni, miből készült a főzelék, ezért a darabosabb textúrát szeretik. Ezzel mindenképp érdemes kísérletezni, igazán nem nagy fáradság. Krémesre turmixolni a főzelékeket a legegyszerűbb dolog, ha pedig darabosabban szeretnétek fogyasztani, ne főzd túl puhára a zöldséget. 

Egy jó feltét a „hab a tortán” 

A jó feltét nem csak ízében, de állagában is remek kiegészítője a főzeléknek, arról nem is beszélve, hogy akár dekorációnak sem utolsó.  

Ha húsmentes fogást készítenél feltétnek a pirított magok kitűnőek, de akár a főzelék alapanyagául használt zöldséget is lepiríthatod vagy készíthetsz hüvelyesekből hasonló feltétet, mint egy vagdalt 

Próbáld ki a kelkáposzta főzeléket úgy, hogy a kelkáposzta egy részét kevés olajon, köménymaggal lepirítod, és ezt szórod a főzelékre. 

Ha pedig nem követsz vegán/vegetáriánus étrendet, jöhet a pirított bacon, kolbász chips, morzsolt sajtok, tojás vagy akár hal vagy pirított rák is, attól függően, hogy ki mit szeret. Ha a gyerekek szeretik a rántott húst, egy vékony szelet husi vagy halrudacska is jó választás, főleg, ha sütőben sütöd, így kevesebb zsiradék kell hozzá.  

Ha húsmentes vonalon maradnátok, akár barnarizst vagy kölest is tálalhatsz mellé. 

Fűszerezés 

Tedd változatossá a főzeléket különböző fűszerekkel! Ugyanabból az alapanyagból egyszer készíthetsz igazi magyaros finomságot, míg máskor egy ázsiai ihletésű fogást.  

A vöröslencse főzelék például fantasztikusan finom római köménnyel és gyömbérrel. 

Nestlé tippünk 

A MAGGI fűszerkeverékekkel gyerekjáték a fűszerezés. Legyen szó zöldségekről vagy húsokról, ízletes és változatos fogásokat varázsolhatsz velük egyszerűen.