Tények, tévhitek a gluténérzékenységről

Életmód
pékárú
Kinek ajánlott a gluténmentes étrend, és mire kell figyelni ezzel kapcsolatban?

Pár éve még szinte alig tudtunk valamit a gluténról, ma meg már szinte divatossá vált azt kiiktatni az étrendből. Egyes esetekben orvosilag indokolt, sőt az egészség megőrzéséhez elengedhetetlen gluténmentes diétát tartani. Nem javasolt azonban divatból vagy fogyókúrás céllal a gluténmentes étrend folytatása.

A gluténérzékenység, másnéven cöliákia olyan autoimmun betegség, amely genetikai alapon, környezeti provokációra alakul ki, és a vékonybél bolyhainak pusztulásával, valamint számos gyomor-bélrendszeren kívüli tünettel, társbetegségekkel jár. A megbetegedés nem gyógyítható, azonban a diagnózis felállítását követően a megfelelően kialakított gluténmentes étrenddel kordában tartható. 

Mivel egyes gabonafélékben (búzában, rozsban, árpában) található fehérje , a glutén  egyik komponense a gliadin (másnéven sikér) indítja el az autoimmun folyamatot, így ezt kell kizárni az étrendből a betegség kezeléséhez. 
A zab (avenin) fehérjéje a betegek többségénél nem váltja ki az autoimmun reakciót, így a gluténtól garantáltan mentes zab kis mennyiségben fogyasztható a gluténérzékenyek többségénél.

Tények a gluténérzékenységről

  • A gluténérzékenység bármely életkorban előfordulhat, kialakulhat.
  • A gluténérzékenység miatt szükséges tápanyagok nem megfelelő felszívódásának következtében hosszú távon hiányállapotok alakulnak ki. 
  • Lisztérzékenység esetén a zsírban oldódó vitaminok felszívódása csökken.
  • A nem diagnosztizált és kezeletlen lisztérzékenység nőknél a menstruáció elmaradását, vagy akár meddőséget is előidézhet.
  • Lisztérzékenység gyanúja esetén mindenképp érdemes szakemberrel konzultálni. Fontos, hogy a gluténmentes étrendet nem szabad a vizsgálatok előtt elkezdeni, mert így a vizsgálati eredmények tévesek lehetnek.

Tévhitek a gluténérzékenységről

  • A lisztérzékenységet gyakran összetévesztik a búzaallergiával, pedig a kettő nem ugyanaz. A cöliákia  terápiája a gluténmentes étrend, míg a gabona-allergiában a tünet et kiváltó gabonafélét kell kerülni.
  • Sokan fogyókúrás céllal választják a gluténmentes étrendet, pedig semmi nincs a gluténmentes diétában, amitől varázsütésre eltűnnek a plusz kilók.
  • A gluténmentes nem jelent egyet az alacsony kalória - vagy zsírtartalommal.
  • Gluténmentes étrend kialakítása nem jelenti az összes gabonaféle mellőzését, hiszen nem mindegyik gabonafajta tartalmaz glutént. Bátran fogyasztható például a hajdina, köles, amaránt vagy a rizs.