A bélflóra összetétele ugyanolyan egyedi minden ember esetében, mint az ujjlenyomat. Ez egy törékeny ökoszisztéma, amelynek összetételét különböző tényezők befolyásolhatják, mint például az étrend, a stressz vagy gyógyszerszedés. A korral, vagy egyes betegségek esetén a bélflóra gyakran instabilabbá válik, és a bélbaktériumok sokfélesége csökken. A mai napig, mintegy 1000 különböző baktériumtörzset azonosítottak a bélben. A baktériumok sokfélesége a bélben általában nagyon is kívánatos, maga a bél gondoskodik is arról, hogy ezt fenntartsa (pl. a vakbél féregnyúlvány által). Fontos tudni, hogy a bélflóra egyensúlya valójában azt jelenti, hogy a jótékony (lactobacillusok és bifidobaktériumok) és a nemkívánatos baktériumok aránya megfelelő. A jótékony baktériumok szerepe az egészség védelmében vitathatatlan, ugyanakkor nemkívánatos baktériumokra (kis mértékben) szintén szükséged van ellenállóképességed fenntartásához.
Alacsony bakteriális sokféleség vagy a hasznos és nemkívánatos baktériumok egyensúlyának felborulása esetén a bélflóra zavaráról beszélünk. Ilyen esetekben a cél a bélflóra egyensúlyának mielőbbi helyreállítása és a bélflóra támogatása oly módon, hogy az esetleges stressz, gyógyszeres kezelés vagy az életkori sajátosságok ellenére a bélkomfort visszanyerhető legyen.
A bélflóra egyensúlyának felborulása számos formában befolyásolhatja egészséged és a testi és lelki jólléted, különösen akkor, ha ez az állapot hosszú ideig fennáll.
A bélflóra felborulásának jelei lehetnek:
- Hasi fájdalom, teltségérzet
- Puffadás, fokozott gázképződés
- Hasmenés
- Székrekedés
A bélflóra helyreállítása elképzelhetetlen az étkezési szokások megváltoztatása nélkül
A zsíros nehéz ételek és az édességek, hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek fogyasztását ajánlott kerülni, emellett fokozottan figyelj a rostban gazdag táplálkozásra (napi 25-30 g élelmi rost fogyasztása javasolt) és a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztására (napi 2-2,5 l).
Az élelmi rostok közül az úgynevezett vízoldékony rostok a bél jótékony baktériumainak legkedveltebb természetes tápanyagai (vízoldékony rostban gazdag ételek például a szárított hüvelyesek, borsó, spárga, zab, árpa, alma, banán, narancs, sárgarépa). Segítik a jótékony baktériumok szaporodását, így azok több vitamint, és a megfelelő bélműködés szempontjából fontos zsírsavat termelnek.
Fogyasztásuk javítja a bél pH-ját, csökkentve a többek között hasmenést és székrekedést okozó "nemkívánatos" baktériumok számát, egyúttal a székletürítés megfelelő ritmusát támogatva a felesleges rossz baktériumok könnyebben távoznak a szervezetből.
Speciális, gyógyászati célra szánt élelmiszerünk, a 100%-ban növényi eredetű, hosszú távon is fogyasztható OptiFibre® természetes megoldás a bélmotilitási zavarok (székrekedés, hasmenés) diétájában. Egyedi összetevőjének a vízoldékony, részlegesen hidrolizált guargumi rostnak köszönhetően segít, hogy újra egyensúlyba hozzuk emésztőrendszerünket és helyreállítsuk bélflóránkat. Az OptiFibre® bármilyen hideg vagy meleg italban tökéletesen feloldható, vagy akár a lágy textúrájú, pépes ételekben is, anélkül, hogy azok ízét és állagát megváltoztatná.
Keresd a gyógyszertárakban vagy a Kifli.hu-n.
Tudj meg többet a www.optifibre.hu oldalon.
Fontos figyelmeztetés: orvosi ellenőrzés mellett alkalmazható. Gyermekeknek 3 éves kortól adható. Kizárólagos tápanyagforrásként nem alkalmazható.
Ha úgy érzed, a fentiek mellett más is állhat a probléma hátterében, vagy huzamosabb ideig tartanak esetleg rendszeresen visszatérnek a tünetek, mindenképp konzultálj orvosoddal!