Hogyan használd fel?
Frissen feldolgozva őrzi meg leginkább hasznos tápanyagait, de szárítva, fagyasztva, olajban is tárolhatod fokhagyma szezonon kívül.
Ha friss fokhagymával főzöl, akkor érdemes közvetlenül a tálalás előtt apróra vágva, zúzva az ételhez adni. Íze aromásabb lesz, kevesebb is elég így belőle. A kellemetlen szagokat is részben elkerülheted.
Hogyan tárold?
Tuti tipp fokhagyma tárolására, ha összeturmixolod egy kis vízzel, és jégkocka tartóban lefagyasztod. Ha már kész a jégbe zárt fokhagyma, tedd át a kockákat egy jól záródó dobozba, mert még a mélyhűtőben is átjárhat mindent az illata!
Könnyen száríthatod is a fokhagymát! Vágd vékony szeletekre, és meleg, száraz és árnyékos helyen 48 óra alatt tökéletesen megszárad. Ezután porrá törheted, vagy tárolhatod szeletelt formában. Jól záródó dobozban hónapokig megőrzi a zamatát.
Ajándéknak sem utolsó, ha fokhagymás, fűszeres olívaolajat készítesz. Válassz dekoratív, jól záródó üveget. Tegyél az aljára 6-8 gerezd fokhagymát, pár szál rozmaringot, szemes borsot, és már kész is a fokhagymás olaj. Salátákhoz kitűnő lesz!
„Büdös, de hasznos?”
A fokhagyma hosszú ideig tartó, intenzív, jellegzetes szagát egy kéntartalmú vegyület, az allil-szulfid okozza. Emellett azonban a fokhagyma fontos ásványi anyagokat (káliumot, szelént), valamint B1-, B6-, C- és K-vitamint tartalmaz. Hatóanyagai sikeresen veszik fel a harcot a baktériumokkal, a vírusokkal, a gombákkal és az élősködőkkel. Ahogy a hagymát feldolgozod, vágod, összetöröd, ez olyan vegyületté alakul, ami antioxidáns hatással is bír. Nem csoda, hogy hasznos tápanyagai miatt helye van a kiegyensúlyozott étrendben.
Forrás: http://www.ujdieta.hu/indexe18d.html?content=443