A várandósság a türelem, és a befelé figyelés ideje. Ez kellően hosszú idő és kiváló alkalom arra, hogy a jó gyakorlatok szokásokká, a rendszeres, napi rutinod részévé váljanak. Hogy kitapasztald mi a jó neked, és kisbabádnak. Ezt a tapasztalatot hosszú távon is kamatoztatni tudod, kisbabád megszületése pedig egy olyan motiváció lesz, ami segít abban, hogy fenntartsd mindazt, amit ebben a csodálatos időszakban megtanultál.
Mint az élet oly sok területén, itt sincsenek általános érvényű receptek. Mégis van néhány egyszerű dolog, amit tehetsz azért, hogy jó közérzeted és fitt formád a terhesség alatt, szülés után is megmaradjon.
Cikksorozatunk első részében nézzük meg, mit tehetsz a táplálkozás terén!
Ügyelj a kiegyensúlyozott, megfelelő táplálkozásra!
Fontos hogy tudd, mi az, ami jó neked, ami úgy táplál, hogy közben nem szaladnak fel rád a kilók. Alapvető az is, hogy tisztában legyél a várandósság alatti táplálkozás aranyszabályaival. A tápláló és egészséges alternatívákból okosan, mértékkel fogyasztva elkerülheted a felesleges súlygyarapodást, rendben tarthatod vércukorszintedet, és a közérzetednek is kedvezel. Ha épp valamelyik kedvenc ételed tiltólistás, kísérletezz a fogyasztható ételekkel!
Sokakat megnyugtat, ha a várandósság alatt maguk főznek, így pontosan tudják milyen összetevő kerül felhasználásra. Ha kevesebbet vagy otthon, jó megoldás lehet, ha joghurtból, friss vagy aszalt gyümölcsökből, csonthéjasokból állítasz magadnak össze tízórait, vagy teljes kiőrlésű pékárúból készítesz ínycsiklandó harapnivalót, ami bármikor kéznél van. ... Ugye Te is kedvet kaptál?
Fogyassz rostban gazdag ételeket és előzd meg a székrekedést!
Tudtad, hogy a székrekedés a terhesség egyik leggyakoribb velejárója a reggeli rosszullét és a szagokkal szembeni túlérzékenység mellett? Az esetek többségében a terhesség alatti székrekedés okai teljesen természetesek, jellemzően hormonális vagy fizikai eredetűek. Ennek ellenére tünetei számos kellemetlenséget okozhatnak és az esetleges szövődmények, mint például az aranyér elkerülése érdekében különös figyelmet kell rá fordítani.
Fogyassz rostban gazdag ételeket, sok hüvelyes zöldséget és aszalt gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, hogy megelőzd a székrekedést, vagy enyhítsd tüneteit. Ha pedig egy kis extra segítségre vágysz, próbáld ki 100%-ban növényi eredetű vízoldékony rostot tartalmazó, por állagú OptiFibre® termékünket, amely teljes mértékben feloldható ételekben és italokban anélkül, hogy azok ízét és állagát megváltoztatná. Segíti a bélműködés helyreállítását, és újra egyensúlyba hozza, szabályozza azt. Hosszú távon is biztonságosan alkalmazható, terhesség alatt és a szoptatás során is.
Igyál sok folyadékot!
Kismamaként kiemelten fontos, hogy szervezeted megfelelően hidratált legyen. Napi 2-2,5 liter folyadék elfogyasztásával sokat javíthatsz a terhesség első harmadában jelentkező kellemetlen tüneteken.
Jó ha tudod, hogy a reggeli rosszullétek is folyadékvesztéssel járhatnak. A terhesség későbbi szakaszában pedig vízháztartásunk, anyagcserénk olyan kihívásokkal találhatja magát szemben, amiben a megfelelő folyadékbevitel létfontosságú. Az is lehet, hogy ebben a 9 hónapban képtelennek érzed majd magad egyes ételek fogyasztására, ezért fontos odafigyelned a folyadékbevitelre annak érdekében is, hogy ezek folyadéktartalmát pótolni tudd.
Okosan engedj a kísértésnek!
A várandósság váratlan és meglepő dolgokat művelhet a testeddel, szokatlan irányba formálhatja az ízlésedet, megkívánsz ízeket, rendhagyó ízkombinációkat, és bizony sokan sóvárognak valami finomság (vagy éppen bizarr ízkombinációk) után.
Ügyelj azonban, hogy ne használd ezt az állapotot ürügyként arra, hogy többet egyél valamiből. Ne fogyassz kettőtök helyett! A tested megérzi, ha valami amit a szemed megkívánt nem volt a legjobb választás. Gyomorégés, puffadás, nehéz éjszakák következhetnek.