Élelmi rostok az étrendben

Étkezés
rostban gazdag ételek
A rostok élettani hatásai kiemelkedőek, emellett a kiegyensúlyozott étrend fontos összetevőinek számítanak. Itt az ideje, hogy összefoglaljuk, mik is azok a rostok, és miért olyan hasznosak!

Élelmi rostnak nevezzük a táplálékokban lévő összetett szénhidrátokat és a lignint, melyeket az emberi vékonybél nem emészt meg és nem szív fel.  

Táplálkozásunkban az élelmi rostok elsődleges forrásai a teljes értékű gabonák, hüvelyesek, zöldségek és a gyümölcsök. Ezen kívül ezeket a jótékony összetevőket a diófélék és olajos magvak is nagy mennyiségben tartalmazzák. Az élelmi rostok rendszeres fogyasztásának számos jótékony hatása van szervezetünkre nézve.

A nem megfelelő rostfogyasztás emésztési problémákhoz és elhízáshoz vezethet, ami nem csak a felnőttek problémája, ma Magyarországon minden 4. gyermeket érint*!

Milyen kedvező hatásait ismerjük a rostdús étrendnek?

  • A rostok segítik a nap folyamán az egyenletes vércukorszint fenntartását, így a megfelelő szellemi- és fizikai teljesítményt.
  • Nagy duzzadóképességüknek köszönhetően a rostok sok folyadékot tudnak magukba szívni, így étkezéskor nagyobb, azt követően pedig elhúzódóbb teltségérzetet eredményeznek, ezáltal az ideális testtömegünk megtartásában is szerepet játszhatnak.
  • A rostok gátolják a koleszterin és az epesavak bélből történő felszívódását is, így csökkentik a vér koleszterinszintjét.
  • Egyes rostfélék a bélflóra és a bélbolyhok egészségéhez is hozzájárulnak.
  • A rostok hozzájárulnak a székrekedés megelőzéséhez is, mivel növelik a széklet tömegét és gyorsítják a bélműködést.

Mik a legfőbb élelmi rostforrásaink?

Teljes értékű gabonák

A teljes értékű gabonák tartalmazzák a gabona mind a három részét, a korpát, csírát és a magbelsőt is. A korpa jelentős rostforrás, emellett gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban, mint például a vas, cink, magnézium vagy a foszfor és a B2- , B3-vitaminok. 

Teljes értékű gabonát tartalmazó terméknek azokat nevezzük, amelyekből 30 g legalább 8 g teljes értékű gabonát tartalmaz. Ilyenek például a teljes kiőrlésű kenyerek és pékáruk, egyes gabona-, és reggelizőpelyhek, teljes kiőrlésű tészták, vagy a barna rizs.

Kutatások kimutatták, hogy a napi 3-5 adag teljes értékű gabonát tartalmazó étrend csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, ezen kívül a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát is jelentősen csökkentik.**

Mennyi egy adag? 

Egy adag teljes értékű gabona a nagyjából a következőknek felel meg:

  • 1 szelet teljes kiőrlésű kenyér vagy
  • 10 dkg barna rizs vagy
  • 3 evőkanál teljes értékű gabonát tartalmazó gabonapehely vagy
  • 4-5 db korpás keksz.

Zöldségek és gyümölcsök

A zöldségek és gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend gerincét kellene, hogy képezzék. Nem csupán vitamin- és ásványianyag tartalmuk miatt, hanem mert élelmi rostokban is bővelkednek. A zöldségek közül is kiemelkedik  a hüvelyesek – mint például bab, borsó, lencse –, a káposztafélék, a gyökérzöldségek, a kukorica vagy épp a spenót és sóska élelmi rosttartalma. A gyümölcsök közül kiemelendők a bogyós gyümölcsök, mint a málna, ribizli, szeder, a birsalma, a szőlő vagy a szilva.

Az olajos magvak is magas rosttartalommal bírnak, ide tartozik például a földimogyoró, a mák, a dió, a tökmag, de a kókusz is.

A táplálkozási ajánlások szerint felnőtteknek naponta kb. fél kg zöldséget, gyümölcsöt kellene elfogyasztaniuk. Egészséges emberek számára napi 25-35 g élelmi rost bevitele ajánlott**, ehhez tippeket kapcsolódó rostos cikkünkben olvashatsz!

*Forrás: Nestlé az Egészségesebb Gyerekekért: 4-10 éves gyermekek táplálkozás és fizikai aktivitás felmérés (2021)

**Forrás: MDOSZ hírlevél