A fehérjék aminosavakból felépülő összetett molekulák. 20 különböző aminosavat ismerünk, amiből 9 úgynevezett esszenciális aminosav, ezeket szervezetünk nem képes előállítani. Ezért létfontosságú részei étrendünknek, hiszen a táplálékkal kell bevinnünk őket szervezetünkbe.
Az emésztés során a gyomorban és a vékonybélben a fehérjék építőköveikre (aminosavakra) bomlanak le, ezekből az alapelemekből épül fel újból a szervezetre jellemző fehérje molekula.
A fehérjék testünk építésében és a szervezetünkben zajló folyamatokban számtalan helyen fontos szerepet játszanak. Az alábbi felsorolás nem teljes, és már így is elég hosszú:
- izmoknak, bőrnek, hajnak, körmöknek, csontoknak a felépítése
- szövetek rugalmassága
- immunrendszer, a védelmi vonalunk működése (pl. antitestek)
- látás
- hormonháztartás ( pl. inzulin)
- enzimek ( pl. emésztés)
- szaporodás, hordozzák a sejtek egyéni sajátosságait
- oxigén szállítás
Állati és növényi eredetű fehérjék
Az állati eredetű fehérjeforrások megfelelő arányban, és mennyiségben tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat, ezért „teljes értékű”-nek nevezzük őket, az egyik legjobb biológiai értékű fehérjét szolgáltatják. A növényi fehérjék egyes aminosavakban hiányosak, ezért nem nevezhetjük „teljes értékű”-nek őket.
A növényi fehérjék önmagukban nem teljes értékűek, de másik növényi fehérjével kiegészítve már azzá tehetők. Az olyan fehérjében gazdag növények, mint például a hüvelyesek, a csonthéjas gyümölcsök és a gabonafélék jó növényi eredetű aminosav-források. Érdemes őket ezzel a szemmel is nézni, és megfelelő mennyiségben beépíteni az étrendbe.