Miért és milyen gabonákat egyél?

Étkezés
Miért és milyen gabonákat egyél?
A szénhidrát, és ezzel a gabonák a tévhittel ellentétben nem az étkezés mumusai, de az tényleg nem mindegy, hogy mit és mennyit eszel. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Egészséged megőrzése miatt a kiegyensúlyozott táplálkozásban nagyon fontos, hogy  szénhidrátokat is vigyél be. A szénhidrátok fedezik energiaszükségletünk nagy részét, és fontos szerepük van az anyagcsere egyensúlyának a fenntartásában is.

Hogy jön ide a szénhidrát? A gabonák szénhidráttartalma jelentős, ezért, ha gabonaféléket eszel, szénhidrátot viszel be. És ebben - annak ellenére, hogy gyakran hallani az ellenkezőjét - semmi rossz nincs, csupán annyit jelent, hogy érdemes odafigyelni arra, hogy milyen gabonákat eszünk, és mennyit. 

A legismertebb gabonák a búza, rozs, árpa, zab, rizs és a kukorica. Ezek magvaiból számos finomság készül, amiket igazán kár lenne kihagyni az étrendből, ugyanakkor fontos a mértékletesség és a minőség is.  

Teljes értékű gabonák

Te is rendszeresen olvasod, hogy teljes értékű gabonát kéne enni vagy hogy finomított lisztből készült pékáru helyett válaszd a teljes kiőrlésűt, de nem igazán érted, miért?

Gyakran felmerül a kérdés, hogy mi a különbség a teljes értékű és a finomított gabona között, és miért javasolt a teljes értékű gabonák fogyasztása. 

Teljes értékű az a gabona, amely a gabonaszem egészét tartalmazza, tehát a korpát, csírát és a magbelsőt is. A korpa jelentős rostforrás, emellett gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban, mint például a vas, cink, magnézium vagy a foszfor és a B1,, B2- , B3-vitaminok.

Ezzel szemben a finomított gabonánál, a gabonaszem feldolgozása során leválasztják a külső korpa réteget és a csírát a magbelsőről, így csak a magbelső kerül feldolgozásra.

A Nestlé gabonapelyhek (a CORN FLAKES termékcsalád kivételével) első számú összetevője a teljes értékű gabona, így tejjel vagy joghurttal, friss idénygyümölccsel és egy nagy pohár vízzel fogyasztva rengeteg fontos tápanyaghoz juttatják a családot úgy, hogy közben a gyerekek is élvezettel eszik a finom reggelit!

Miért fontos a rosttartalom?

  • A rostok segítik az egyenletes vércukorszint fenntartását, így a megfelelő szellemi- és fizikai teljesítményt. Ráadásul ennek köszönhetően a hirtelen farkaséhség is elkerülhető.
  • Nagy duzzadóképességüknek köszönhetően a rostok sok folyadékot tudnak magukba szívni, így étkezéskor nagyobb, azt követően pedig elhúzódóbb teltségérzetet eredményeznek, ezáltal az ideális testtömegünk megtartásában is szerepet játszhatnak.
  • A rostok gátolják a koleszterin és az epesavak bélből történő felszívódását is, így csökkentik a vér koleszterinszintjét.
  • Egyes rostfélék a bélflóra és a bélbolyhok egészségéhez is hozzájárulnak.
  • A rostok hozzájárulnak a székrekedés megelőzéséhez is, mivel növelik a széklet tömegét és gyorsítják a bélműködést.

Tudtad? A nem megfelelő rostfogyasztás emésztési problémákhoz és elhízáshoz vezethet, ami sajnos a gyerekeket is érinti. Ahhoz azonban, hogy a rostok jótékony hatása érvényesüljön, fontos, a bőséges a folyadékbevitel, mivel a rostok sok vizet szívnak magukba. Ha a bőséges folyadékfogyasztás elmarad, akár székrekedés is kialakulhat.

Akkor most milyen gabonákat egyek?

A menü összeállításánál részesítsd előnyben a teljes értékű gabonákat, mint a zab, a rozs vagy a barnarizs. Ha lisztet használsz, kezdj el kísérletezni a teljes kiőrlésű lisztekkel! Sokan ilyenkor torpannak meg, mondván, hogy a gyerekek nem eszik meg a teljes kiőrlésű pékárut, vagy a barnarizst, van azonban pár trükk, ami segíthet.

  • Ha a palacsintatésztában a fele lisztmennyiséget teljes kiőrlésűre cseréled, ízben és állagban sem lesz jelentős a különbség, mégis sokat teszel a család egészsége érdekében!
  • Ugyanez vonatkozik a süteményekre. A legtöbb receptben simán helyettesíthető a finomliszt egy része, és ugyanolyan fantasztikus lesz az eredmény.
  • A fasírtot áztatott zsemle helyett készítsd zabpehellyel!
  • Reggelire egyetek Nestlé gabonapelyhet zsírszegény tejjel vagy joghurttal és friss gyümölccsel és igyatok mellé egy nagy pohár vizet.
  • Szintén jó választás reggelire a NESQUIK All Natural kakaós zabkása idénygyümölccsel 
  • Ebédhez igyekezz változatos köreteket választani, kísérletezz a barnarizzsel, vagy olyan rostban gazdag álgabonákkal, mint a köles vagy a hajdina!

Fontos! A változatos, kiegyensúlyozott étkezés egyik alapja a zöldség- és gyümölcsfogyasztás, ami szintén hozzájárul a napi rostbevitelhez. Ezért a gabonaköretek mellé tálalj salátát vagy más zöldköretet, a reggeli mellől se hiányozzon a friss zöldség vagy gyümölcs!