Így vezesd be a teljes értékű gabonát az étrendedbe

Étkezés
Teljes értékű gabona az étrendben
Sokat hallottad már, hogy több teljes értékű gabonából készült ételt kéne fogyasztani, de nem tudod, hogyan vezesd be ezeket az alapanyagokat a menübe, vagy a család nem rajong az ötletért? Nem kell ajtóstul rontani a házba, nézd meg, hogyan alakíthatod át az étrendedet lépésről lépésre.

Ha a család még mindig kitart a fehér kenyér és finomított lisztből készült ételek mellett, jól fog jönni pár tipp, hogyan csempéssz úgy teljes értékű gabonát a menübe, hogy azt ne érezzétek kompromisszumnak. Mert a teljes értékű gabonából készült ételek pozitív élettani hatásaik mellett igenis finomak.  

Az életmód- és étrendváltással általában az a baj, hogy az ember rögtön mindent egyszerre szeretne változtatni, lehetőleg azonnali eredménnyel. Na, ez nem működik! Ahhoz, hogy megszokj egy új ízt, textúrát, hogy átállj új receptekre, idő kell. Különösen igaz ez a gyerekek esetében, akik sokszor nem hajlandóak nyitni az újdonságok felé.  

Hiába cseréled ki a kamra tartalmát egészségesebbnek mondott vagy hitt alapanyagokra, ha azt sem tudod mihez kezdj velük. Ráadásul, ha minden jól megszokott íz helyett valami mást tapasztalsz, azt éred el, hogy egy idő után már a „falat kaparod” a régi finomságokra vágyódva. 

A teljes értékű gabonával is hasonló a helyzet. Nem kell rögtön lemondani a reggeli vajas croissant-ról, vagy a hagyományos tésztából készült bolognairól.  

A gyerekeknél jó trükk, ha őket is bevonod a konyhai teendőkbe. Így könnyebben elfogadják majd az új ízeket, a „saját főztjüket” pedig szívesen fogyasztják. 

Miért fogyassz teljes értékű gabonából készült ételeket? 

A hazai étrendben az elmúlt évtizedekben a gabonatermékek finomított formában – az előállítás során a gabonaszem külső részét (a korpát és a csírát) eltávolítva – kerültek az asztalra.  

Ezzel szemben a teljes értékű gabonát tartalmazó ételekben a gabona minden fő összetevője – a keményítős magbelső, a korpa, a csíra – megtalálható, akárcsak az eredeti, ép gabonaszemben.  

A teljes értékű gabonafélék élelmi rostban gazdagok. Vitamin-, ásványi anyag, és egyéb, védő hatású fitonutriens tartalmuk jóval meghaladja nem teljes értékű gabonfélékből készült termékekét. 

Így csempéssz több teljes értékű gabonát, ezzel együtt rostot az ételekbe 

Reggelire 

Bővítsd a reggeli választékot, és a szendvics helyett többször készíts olyan finomságokat, mint a kakaós zabkása, vagy a teljes kiőrlésű lisztből készült, gyümölcsös palacsinta. Hidd el, senki nem fog panaszkodni.  

 

Időnként fehér kenyér helyett vegyél teljes kiőrlésű pékárut, fokozatosan szoktasd hozzá a családot! 

Főétkezésekre 

  1. Ebédre próbálj ki olyan új köreteket, mint a barna rizs, hajdina vagy a köles. Kísérletezz bátran, és ha egy-egy újítás tetszik készítsd egyre gyakrabban!
  2. Egy teljes kiőrlésű tésztaétel is fantasztikusan finom, bolondítsd meg egy finom szósszal! A MAGGI üveges szószok és tészta alapok kitűnő segítőid lesznek!
  3. Alakítsd át kicsit a már jól bevált recepteket! A fasírtba zsemle helyett tegyél áztatott zabpelyhet, a panírozáshoz használj teljes kiőrlésű lisztet!

Már kapható új, MAGGI Trattoria a casa termékcsaládunk, mely segítségével 5 féle népszerű olaszos tésztaételt készíthetsz el gyorsan, könnyedén, mindössze pár friss hozzávalóval. Teljes kiőrlésű tésztával is fantasztikusan ízletes lesz, kipróbálod?

Desszertekhez 

Legtöbbször a sütemények tésztájában is helyettesítheted a liszt felét teljes kiőrlésű liszttel. Ilyenkor azért érdemes odafigyelni a hozzáadott folyadék mennyiségére, mert a teljes kiőrlésű liszttől előfordulhat, hogy szárazabb lesz a tészta.   

A túrógombóc készítésekor a gríz felét nyugodtan cseréld zabpehelyre, a palacsintatésztába is keverhetsz teljes kiőrlésű lisztet, sőt ahogy korábban írtuk, akár zabpehellyel is süthetsz igazán különleges zabpalacsintát.  

Ugye, így már mennyivel egyszerűbb?