Ezért hasznos, ha étkezési naplót vezetsz

Életmód
étkezési napló
Szeretnél tudatosabban táplálkozni, jobban odafigyelni, miből mennyit eszel?

Az étkezési napló vezetése hihetetlen segítség ebben! Próbáld ki!

A táplálkozási napló nem csak azoknak segítség, akik fogyni szeretnének. Persze, nagyon jól jön, ha a kalóriákat szeretnéd számolni, de emellett nagyon hasznos, ha tudatosan követnéd a fogyasztott tápanyagokat is. A táplálkozási napló vezetésével megtudhatod, mennyire kiegyensúlyozott az étrended, mennyi szénhidrátot, fehérjét, zsiradékot fogyasztasz, valamint arra is fény derül, tényleg mértékletesen táplálkozol-e. 

A sportos életmód mellett is jó, ha belevágsz az étkezési napló vezetésének. Ha most kezdesz sportolni azért, ha már egy ideje rendszeresen sportolsz, akkor pedig azért. 
Mielőtt elkezded a táplálkozási napló vezetését, döntsd el, hogy választasz-e egyet a sok applikáció közül, vagy inkább a hagyományos „füzet” módszert követed. Az applikáció egyébként azért jó ötlet, mert egyrészt többet is kipróbálhatsz, másrészt, ha már megtaláltad az igazit, az mindig ott van a telefonodon, így tényleg minden helyzetben dokumentálni tudod a fogyasztásod.

Ha egészségügyi okból vágsz bele, akkor mindenképp kövesd orvosod, dietetikusod kéréseit. Válaszd azt a formát, amit ők javasolnak. Nem véletlenül kérik úgy, hiszen itt nem csak saját okulásodra gyűjtöd az adatokat, nekik is értelmezni, elemezni kell őket!

Mire jöhetsz rá a naplóból?

Gyorsan ki lehet szúrni a nassolásokat, a lopakodós esti hűtőnyitogatást. Ezek azok a kalóriák, amiket gyakran nem is veszel észre. Azt is egyszerűbb követni, hogy melyek azok az élethelyzetek, amikor könnyen „túleszed” magad. Kiderül az is, hogy rendszeresen étkezel-e. Reggeliztél? Ettél ebédet? A vacsorához már kopogó szemmel ültél le, és pótoltad az egész napos mennyiséget?

Nagyon látványos a különböző ételcsoportok eloszlása. Fogyasztasz elég gyümölcsöt? Tartalmazza a táplálkozásod a megfelelő rost mennyiséget? Eszel egyáltalán halat? Az ehhez hasonló kérdésekre akkor is érdemes megtalálni a választ, ha amúgy nincsenek súlyproblémáid, hiszen a mértékletes étrend mellett a kiegyensúlyozott tápanyagbevitel és a változatosság is nagyon fontos.

Ha nincs egészségügyi vonzata a naplónak, csak szeretnél tudatosabban táplálkozni, akkor nem szükséges a teljes szigor. De vigyázz, ha „majd holnap beírom” üzemmódra váltasz, egy hét után abba fogod hagyni! 

A jó táplálkozási napló ismérvei:

  • Hosszú távon vezeted, hogy legyen megfelelő mennyiségű adatod, amit összehasonlíthatsz. Legalább egy hónapot érdemes végigcsinálni!
  • Rendesen dátumozod, az étkezések idejét is felírod.
  • Pontosan megadod az adagokat, amit elfogyasztottál.
  • Felírod az összes folyadékfogyasztásod, még a vizet is. Ha pedig teát, kávét, habos kakaót vagy egy finom turmixot ittál, akkor pláne.
  • Részletesen leírod a főételeket, körettel, levesbetéttel salátával együtt. Nagyon nem mindegy, hogy zöldséggel vagy a nagyi hatalmas májgombócával etted a húslevest.
  • Az sem mindegy, melyik márka termékeit fogyasztod. A postos eredményekhez rögzítsd ezt is a naplóba!
  • Jó, ha nyomon követed azt is, hogy milyen élethelyzetben ettél: TV előtt, nyugodt körülmények között otthon, munka közben, útközben.
     

Gyerekekkel is érdemes kipróbálni a naplózást, jó móka, ha együtt csináljátok. Jó apropó ez arra, hogy kiemeld a zöldség- és gyümölcsfogyasztás fontosságát. Úgy beszélgethettek a tudatos táplálkozásról, nassolásról, az édességekről, hogy nem a tiltás, hanem a megfelelő mérték megismerése a téma!

Az étkezési napló kapcsán szeretnél több zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani? Könnyű recepteket keresel? Legyél az Így teljes az élet Facebook közösségünk tagja, ahol rendszeresen osztunk meg szuper tippeket és recepteket!

Ha pedig a kalóriák terén szeretnél tájékozódni, esetleg a kiegyensúlyozott napi menü terén lenne szükséged segítségre, próbáld ki játékos Menü Mérleg alkalmazásunkat!