Étkezés
Naponta fogyasztjuk, a magyarok többsége a kelleténél többet is eszik belőle, mégis keveset tudunk a sóról. Mi a só, hogyan hat a szervezetre, miért kell csökkenteni a sófogyasztást? Most megtudhatod.
- A só, azaz a nátrium-klorid két alkotórészének a nátrium (40 %) és a klorid (60 %) ionok ionrácsos szerkezetbe rendeződésének köszönhetően lesz átlátszó, kristályos szerkezetű.
- A nátrium a klórral és a káliummal együtt a szervezet folyadékháztartását szabályozza. Jelentős szerepe van az ingerületátvitelben, így az ideg- és izomműködésben, valamint a vérnyomás szabályozásában és egyes enzimek aktiválásában is.
- A sóhiány szédülést, izomgyengeséget okozhat.
- A nátrium energiát nem ad, ugyanakkor a szervezet megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen. Bár nagyon fontos a szervezet számára, napi 1,5-2 gramm mennyiség elégséges belőle egy egészséges felnőtt napi nátriumigényének fedezéséhez.
- 2 gramm nátrium 5 gramm - egy teáskanálnyi - konyhasónak felel meg.
- Az európai lakosság sóbevitelének 70-75 %-a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásából, 10-15 %-a pedig a főzés során hozzáadott sóból, vagy az asztali sózásból adódik. Sót tartalmaznak a feldolgozott élelmiszerek, húskészítmények, pékáruk és tejtermékek is, de a zöldségekből is származik természertes nátrium bevitel.
- Fontos lenne, hogy a sóbevitelt tudatos vásárlással és a sózási szokások megváltoztatásával csökkentsük.
Tudtad?
- A túlzott sóbevitel növeli a magas vérnyomás, szívinfarktus és agyvérzés kockázatát.
- Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) sóbeviteli ajánlásának, mely napi 5 g (kb. 1 teáskanálnyi) mi magyarok több, mint 2,5-szeresét fogyasztjuk naponta.
Forrás: MDOSZ TÁPLÁLKOZÁSI AKADÉMIA Hírlevél V. évfolyam 10. szám, 2012. október