Cica testbeszéd 2. rész

Kisállat
Cica testbeszéd 2.rész
Cikkünk folytatásában négy szintén jól körülírható „macska-érzést” mutatunk be.

Megkönnyebbülés

A megkönnyebbülés egy egyértelmű változás, melyet egy korábbi negatív érzelmi állapot előz meg. Igaz, hogy nagyon fontos, hogy felismerjük a cicánk mikor frusztrált, nyugtalan, vagy hogy mikor fél, de azt is fontos felismerni, hogy mikor sóhajthatunk fel, hogy kedvencünk újra jól érzi magát. A cicák, akárcsak az emberek, akkor éreznek megkönnyebbülést, ha valami olyan dolgot oldottak meg, ami bántotta vagy zavarta őket.  Ez az érzés az életveszélyes helyzetek után a legerősebb.  A test egészén észrevehető a megkönnyebbülés, ahogy a cica felenged a feszültségből, a tekintete is egészen meglágyul, és teljesen megváltozik a testtartás, az érzelmi állapot visszatér a megszokottba.

Néhány cica egy egész testet átmozgató nyújtózkodással vezeti le a felgyülemlett feszültséget, míg más cicák ásítanak, elfordulnak és csukott szemmel „relaxálnak”, még az is előfordulhat, hogy lelkes mosakodásba kezdenek.

Cica testbeszéd 1. rész

Kisállat
A legtöbb gazdi gond nélkül felismeri a cicája alapvető érzelmi állapotát a testbeszéd, az „arckifejezés”, a kiadott hangok és a mozdulatok alapján.
cica testbeszéd 1

Figyelem

A macskák különösen jó vadászok - irigylésre méltó hidegvérrel settenkednek és kapják el prédájukat - és szinte hihetetlen, ahogyan képesek koncentrációjuk 100%-át a célpontra irányítani.  A macska rögtön képes minden figyelmét egy apró, akár mozgó tárgyra vagy élőlényre fordítani, annak érdekében, hogy többet tudjon meg róla, és eldöntse, hogyan is reagáljon rá. Amikor egy játékra vagy “célpontra” fókuszál, a szemei tágra nyílnak, a pupilla összeszűkül és a fül és a bajusz előre néz, koncentrál, minden figyelme a célponton van. A teste a földhöz lapul, ahogy lopódzik. A farok közép magasan játékosan ringatózik, miközben mérlegel, mikor támadhat.

Amikor hízeleg némi nasiért, ezt valószínűleg nyomatékosítani fogja egy kis dörgölőzéssel. Valójában az elsődleges fókusz mindig a cél elérésén van, a hízelgés csak a terv része, hogy rávegyen, megtedd, amit szeretne. A figyelem középpontjában mindig az adott cél áll, egészen addig, amíg el nem éri, amit akar.

Méreg

Ha egy olyan macskával állunk szemben, mint az alábbi képen, akkor nagyon óvatosan kell kezelni a helyzetet, és gondoskodni kell arról, hogy nehogy bárki is megsérüljön. Egy mérges macskának az egész teste merev, a farok pedig görcsösen egyenes, néha görbe és a test alá behúzott.  A macska ilyenkor lehet csendes, fújtathat vagy akár mélyebb hangon „moroghat” is figyelmeztetés képen.  Valószínűleg felveszi a tipikus fújtató testpozíciót, hogy minél félelmetesebbnek és nagyobbnak tűnjön. A fülek feszesek és gyakran a fejre simulnak , a szem barátságtalan, a cica nem pislog  és a pupilla egy csíkká húzódik össze. A bajusz egyenes és merev, a pofa résztől elálló. 

Sose provokáljunk egy mérges cicát. Ne bámuljuk vagy kiabáljunk rá, lassú és nyugodt mozdulatokat tegyünk, és sose próbáljuk megérinteni, mert ezt akár fenyegetésnek is veheti, és támadhat. Ha van rá alkalmunk, és nem veszélyes, próbáljuk meg eltávolítani a cica mérgét okozó tárgyat. Amennyiben túl gyakran tapasztaljuk kedvencünkön ezt az állapotot érdemes állatorvoshoz és/vagy állatok viselkedésével foglalkozó specialistához fordulni.

Közömbösség

Ideális esetben, a cica a legtöbbször így néz ki – nyugodt és elégedett, remek kedvű. Mikor elfekszik elnyúlik, vagy összegömbölyödik , de az is előfordulhat, hogy az elülső lábain támaszkodva kémlel. A szemek általában vagy félig csukott állapotban vannak, vagy hosszú pislogásba kezd a cica. A fülek felfelé néznek, ha fülel, talán mozognak is, akár egymástól függetlenül, ahogy próbálja beazonosítani a körülötte lévő zajokat. Az arc és a bajusz nyugodt, a cica szinte mosolyog.  Az izgatottságnak semmi jele a cicán, az izmok ernyedtek. Boldog, elégedett megfigyelője a világnak, és a körülötte zajló életnek.