Így kerüld el a pazarlást!

Életmód
Élelmiszer pazarlás elkerülése
Te mennyi élelmiszert dobsz ki? Ugye milyen rosszul hangzik ez a kérdés? Hát még a válasz!

Egy átlagos magyar állampolgár 65 kg élelmiszert* dob a szemetesbe évente, pedig ennek majdnem a fele elkerülhette volna, hogy a szemétben végezze. Ez is azt mutatja, hogy van még mit tennünk, az élelmiszer pazarlás elkerülése érdekében.

Már az sokat segít a helyzeten, ha sikerül egyre tudatosabban, tervezettebben vásárolni, és a hazavitt élelmiszereket helyesen tárolni, majd időben feldolgozni. 

Mire figyelj, hogy elkerüld az élelmiszerpazarlást?

Tervezz! 

A tudatos vásárlás az első lépés az élelmiszer pazarlás elkerüléséhez. Sok olyan finomság végzi a szemétben, amit igazából már meg sem kellett volna venni. 

Tervezd meg előre a heti menüt, és ez alapján írj bevásárlólistát! Így csak olyan dolgokat vásárolsz majd meg, amire tényleg szükséged van, és fordítva is igaz, nem kell majd egy-egy apróságért a boltba rohangálnod.

Tárolj helyesen! 

Nem véletlenül adják meg a gyártók, hogy mit, milyen hőfokon tárolj, mit tarts száraz, hűvös helyen. Figyelj arra is, hogy a fagyasztott élelmiszerek ne olvadjanak ki szállítás közben. Ha már kibontottad az élelmiszert, akkor pedig fogyaszd el az ajánlott időn belül!

Meddig fogyasztható? 

Nézd meg a csomagolást, sokat segít, hogy eldöntsd mi, meddig fogyasztható! Válaszd a megfelelő méretű, optimális csomagolású terméket. Nem biztos, hogy a családi kiszereléssel jársz jobban, ha a végén nem eszitek meg az egészet, és a maradék a kukában landol. Nézd meg kapcsolódó videónkat!

Használd fel a maradékot! 

Számtalan olyan recept van, ahol új értelmet nyer az előző nap lesütött hús, zöldségek, más megmaradt élelmiszer. Használd a kreativitásod, és ahelyett, hogy a maradékot a szemétbe lapátolod, készíts belőle izgalmas, új fogásokat! Tarts a hűtőben rendet, így jobban átlátod, milyen alapanyagok állnak rendelkezésedre, és miket érdemes a közeljövőben elfogyasztanod. 

Ezért fontos, hogy segíts az élelmiszer-hulladék mennyiségének csökkentésében

A kidobott étel nemcsak kidobott pénz, hanem komoly környezetterheléssel is jár. A termékek előállítása, szállítása és megsemmisítése ugyanis rengeteg energiát igényel, fokozza az üvegházhatású gázok kibocsátását, és gyorsítja a globális felmelegedést.

Tudtad?
A világon évente nagyjából 4,4 milliárd tonna szén-dioxiddal egyenértékű káros gáz keletkezik az élelmiszer-hulladékok lebomlásának következményeként. Ha ország volna, az élelmiszer-hulladék ezzel a mennyiséggel Kína és az USA mögött a harmadik legnagyobb üvegházhatásúgáz-kibocsátó ország volna a világon.**

Olvass tovább Hova dobjam blogunkon további hasznos tanácsokért, információkért az élelmiszer pazarlás, az élelmiszer csomagolás és a hulladékok kezelése témájában!

*A NÉBIH 2019-es kutatás (https://portal.nebih.gov.hu/-/nebih-kutatas-kevesebb-elelmiszert-pazarolnak-a-magyar-haztartasok)
 **Forrás: http://www.fao.org/3/a-bb144e.pdf.