Fenntartható táplálkozás

Életmód
Fenntartható táplálkozás
Milyen a fenntartható táplálkozás, és miért fontos? Mit tehetsz, hogy kiegyensúlyozottan és fenntartható módon étkezz?

Sokáig a kiegyensúlyozott táplálkozás kapcsán elsősorban saját és családunk egészségének megőrzésére helyeztük a hangsúlyt. Az utóbbi években azonban ezen túlmenően előtérbe került a Föld „egészsége” is. 

Az élelmiszerelőállítás közel 30%-ban felelős az üvegházhatású gázok kibocsátásáért. Ez azonban nem azt jelenti, hogy egyénenként ne tehetnénk sokat Bolygónk fenntarthatóságáért, ezáltal gyermekeink, a jövő generáció egészséges életéért. Nézzünk néhány hétköznapokban is megvalósítható példát:

Tippek a fenntartható, kiegyensúlyozott táplálkozáshoz:

  1. Vásárolj minél többször, hazai és szezonális zöldségeket és gyümölcsöket. A friss, helyi termékek fogyasztásával is kíméljük a környezetünket, például a szállítási távolságok rövidülésével.
  2. Csökkentsd a vörös húsok és a feldolgozott húsipari termékek mennyiségét. A vagdaltba, fasírtba a zsemle mellett érdemes zöldséget is tenni (pl. cukkíni) így kevesebb hús is elég. Nem kell mindig felvágott a kenyérre, készíts különböző zöldségkrémeket pl.: padlizsán, céklás humusz, gomba.  Érdemes heti egy húsmentes napot beiktatni. A húsféléknek, különösen a vörös húsok ipari előállításának nagyobb az erőforrás igénye.
  3. Csökkentsd az élelmiszerpazarlást! Magyarországon 65 kg az egy főre jutó éves élelmiszer-hulladék, melynek nagy része a háztartásokban keletkezik. Vásárlás előtt mindig írjunk bevásárlólistát, és tényleg csak a szükséges élelmiszereket vegyük meg. Figyeljük a termékek fogyaszthatósági és minőségmegőrzési idejét, és mindig a rövidebb szavatosságú terméket fogyasszuk el vagy használjuk fel először. Ha már kicsit régebbi a gyümölcs vagy fonnyadt, ne dobd ki, készíts belőle kompótot, gyümölcslevest, süteményt. Az élelmiszer-hulladék legnagyobb részét a kész ételekből megmaradt ételmaradék teszi ki. Csak egy kis odafigyelés! Gondold végig hány személyre és hány napra főzöl, annak megfelelően mérd ki az alapanyagokat. Ha lesz maradék, még ha 1 adag is, inkább fagyaszd le.

A fenntartható és kiegyensúlyozott táplálkozással jövőt biztosítunk gyermekeinknek és mindezek mellett finom és egészséges ételeket tehetünk a család asztalára.
 

A hasznos gondolatokat köszönjük szakmai partnerünk, az MDOSZ kollegáinak.